RSSfacebooktwitter

* برای مشاهده لیست قیمت هاایمیل خود را وارد نمایید، بلافاصله لینک ورود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تماس با ما
رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 
اولین نگارش در 26 تیر 1392
تاریخ انتشار 26 تیر 1392
چاپ
9f420ed633990b508698fb99895e5388.jpg

 تسمه نقاله ها جزئی از سیستم‌های انتقال مواد در صنعت می باشد که تکنیک و دانش نوین در مهندسی کنترل باعث شده تا تسمه نقاله‌ها در زمره فناوریهای مدرن قرار گیرند.

  دامنه کاربرد آنها از صنایع متوسط همچون خطوط تولید و مونتاژ کوچک گرفته تا صنایع بزرگی همچون پتروشیمی، فولاد، خودرو سازی، صنایع دارویی، غذایی و معدنی گسترده شود. از تسمه نقاله میتوان برای جابجائی مواد و فطعات به صورت افقی و مایل(زاویه دار)استفاده کرد.

  مجموعه تسمه نقاله تشکیل یافته از دو یا چند عدد توپی (درام) که یک یا چند عدد از آنها به صورت محرکه (drive drum) و بقیه هرزگرد (snab drive) در مجموعه تسمه نقاله عمل میکنند.

مابین این درامها مجموعه شاسی و نیز تعدادی رولیک(rolick) قرار میگیرد.

  کار حمل مواد و قطعات در تسمه نقاله ها توسط نوار(تسمه) ی از جنس لاستیک، پارچه، زنجیر آهنی و یا مواد به اشکال دیگر (تخته های چوبی،pvc و...) انجام میگیرد.

  گروه ماشین سازی مگاماشین با توان تولید انواع مختلف تسمه نقاله های حمل و جابجایی مواد معدنی و محصولات(فله ای و یا بسته بندی شده) اقدام به تولید این محصول با استفاده از بهترین مواد و دانش روز در اشکال، فرمها، و در طولهای مختلف می نماید.

تعاریف

1)- نوارنقاله (Conveyore belt):

در نقاله ها سیستم یا جزئی که اصلی ترین کار برای انتقال مواد و قطعات بین ایستگاههای کاری را انجام میدهد و سیستم نقاله نیز معمولاٌ به آن نام،نامیده میشود نوار نقاله آن است. نوارنقاله ها را میتوان از لاستیک تقویت شده بوسیله الیاف، زنجیر، توری، تخته (بلوکها)های چوبی یا مواد مصنوعی، رولیک و ... انتخاب کرد.

  * لازم به ذکر است که در انتخاب نوع نوار نقاله باید به مواردی همچون دمای محیط کار،شرایط محیط کار،ابعاد مواد،جنس و ساختار مواد،شرایط و نحوی حمل و... را در نظر داشت.

2)- درام یا توپی (Drum/Pulley):

در سیستم تسمه نقاله،"نوار نقاله" روی توپی هائی سوار میشوند که بسته به شرایط می تواند حداقل دو،و در برخی مواقع چندین عدد باشد به طوری که در صنایع معدنی تسمه نقاله ای به طول 98 کیلومتر ساخته شه که تعداد آنها به چند صدعدد میرسد.

  انواع مختلف پولی های به کار رفته در نوار نقاله ها به تور عمومی عبارتند از :

انواع توپی نوار نقاله

1-1)-پولی محرکه (drive pulley).

2-1)-پولی برگشت(return pulley).

3-1)-پولی تغییر جهت(Change Direction Pulley).

4-1)-پولی تغییر جهت(Change Direction Pulley).

5-1)-پولی کششی(Tension Drum).

6-1)-پولی هرز گرد(snab drum).

3)-رولیک(Rollick/Roller/]dler):

  در تسمه نقاله هائی که از نوار لاستیکی برای انتقال مواد استفاده میشود انواع گوناگونی از تجهیزات برای هدایت لاستیک در مسیر مشخص استفاده میشود که نسبت به موارد کاربر تسمه نقاله متفاوت خواهد بود. به طوری که برای انتقال محصولات بسته بندی شده میتوان از صفحات فلزی بدونه به کار گیری رولیک استفاده کرد یا اینکه تنها از رولیک و بدونه لاستیک بهره برد. ولی برای انتقال مواد فله ای لازم است تا لاستیک برای انتقال مواد به کار برده شود. و چون در فاصله بین توپی ها لاستیک باید به شکل مناسب هدایت شود از اجزائی استفاده میشود که رولیک نامیده میشود.

 رولیک ها در ابعاد،اندازه ها و اشکال مختلفی تولید میشود.در هنگام انتخاب باید توجه داشت که عمر مفید در هنگام کار رابطه مستقیم دارد با نحوی ساخت و نیز اینکه آیا هنگام ساخت مکانیزمی برای تعمیرات احتمالی و اینکه در مقابل آب و گردوغبار غیر قابل نفوذ باشد به کارگرفته شده است یا نه.

 در کل رولیک ها در دو گروه قابل تعمیر و یکبار مصرف و از نظر محل به کار گیری رولیک ها به گروههای اصلی زیر تقسیم میشود.

1-3)-رولیک رفت(Ruller):

  رولیک های رفت به عنوان اجزائی که وزن اصلی بار انتقالی روی آنها قرار میگیرد نسبت به انواع دیگر،هم مقاوم تر و هم با طول عمر بیشتری طراحی و تولید میشود.

رولیک نوار نقاله

2-3)-رولیک برگشت(Return Roller):

  برای هدایت نوارنقاله(در برخی موارد به عنوان پاک کن لاستیک)از رولیک برگشت استفاده میشود.

رولیک برگشت رولیک برگشت

3-3)-رولیک راهنما(Guide Rulle):

  برخی مواقع اتفاق می افتد که لاستیک نوار نقاله در مرکز تسمه نقاله قرار نمیگیرد در این مواقع از رولیک راهنما در فواصل مناسب استفاده میشود.

رولیک راهنما

4-3)-رولیک ضربه گیر(Inpact Ruller):

برای جلوگیری از آسیب دیدن لاستیک نواد نقاله در محل های ریزش مواد از رولیک های دارای حلقه های لاستیکی استفاده خواهد شد، این کار باعث افزایش عُمر لاستیک در برابر لهیدگی خواهد شد.

رولیک ضربه گیر

4)-پاک کن(Cleaner):

در موارد حمل مواد معدنی به صورت فله ای میباشد مواد ذرات ریز آن به لاستیک می چسبد به منظور تمیز کردن لاستیک انواع پاک کن ها استفاده می شود. پاک کن ها در موقعیت های متفاوت و برای پاک کردن سطح داخلی و خارجی لاستیک به کار برده میشود. سیستم پاک کن میتواند به صورت تسمه لاستیکی و یا به حالت ترکیبی از رولیک و پاک کن باشد.

انواع پاک کن تسمه نقاله رولیک تسمه پاک کن

  5)-کاور(Cover):

  برای درو نگهداشتن مواد از بارش باران و برف که ممکن است مشکلاتی را برای ما بوجود آورد و نیز محافظت لاستیک در مقابل نور خورشید در مناطق روباز و  تشعشعات زیان بار آن از پوشش(کاور)استفاده میشود.

کاور تسمه نقاله

  * جنس کاور میتواند از ورق های آهنی و یا در مواقعی از مواد غیر فلزی و انعطاف پذیر باشد.

6)-سرعت تسمه نقاله:

  مدت زمانی که طول می کشد تا نوار نقاله بتواند محموله را از نقطه الف به نقطه ب برساند و رابطه مستقیم با اندازه و شکل محموله نوع تسمه بکار رفته در نوار نقاله (زنجیری،لاستیگی،توری و ...) دارد .

** سرعت نوار نفاله را میتوان از 0 شروع و تا 8 متر در ثانیه افزایش داد.

7)-عرض تسمه نقاله:

در نوار نقاله هایی که از تسمه نقاله استفاده شده است عرض تسمه نقاله به عرض نوار استفاده شده در آن اطلاق میشود.

محاسبه عرض لاستیک تسمه نقاله

8)-شاسی:

تمام تجهیزات ذکر شده در موارد فوق بر روی سازه ای نصب میشود.این سازه می تواند در اشکال و فریم های گوناگون و با استفاده از پروفیل های آهنی ساخته شود. انتخاب نوع شاسی به آیتم های زیادی بستگی دارد که ساخت آن مستلزم دانش و مهارت در زمینه اتوماسیون های صنعتی میباشد.

 

شاسی تسمه نقاله

 

 تدوین و ترجمه : ایلداری

 

نقاله U&V شکل

  برای انتقال موادی که به صورت فله ای (بدونه شکل مشخص Flow)هستند از این نوع نوار نقاله استفاده میشود. در نوار نقاله های U&V تسمه نقاله از جنس لاستیکی به کار برده می شود.

  محصولات مگاماشین براساس نمونه های استاندارد، طبق جدول زیر تولید میشود.

مشخصه                         
N  600 N  800 N  1000 N  1200 N  1400     عرض لاستیک تسمه نقاله
 عرض شاسی   mm 800 1100 1200 1400 1600
 طول شاسی     mm
12000 12000 12000 12000  12000
 قدرت موتور      HP 7.5 7.5 10 15 15
 سیستم انتقال نیرو تسمه/پولی تسمه/پولی چرخ زنجیر چرخ زنجیر چرخ زنجیر  عرض لاستیک تسمه نقاله
 سرعت حرکت  m/s 1.2 1.2 1.2 1.2 1.2
 ظرفیت انتقالی   t/h 250 300 500 770 1050
 نوع شاسی ناودانی ناودانی ناودانی نادانی/تقویت شده نادانی/تقویت شده
 نوع لاستیک 3 لایه نخدار 3 لایه نخدار 3لایه نخدار 3لایه نخدار 4لایه نخدار
 زاویه              λ 30° 30° 30° 30° 30°

 * شرکت مگاماشین این امکان را دارد تا با توجه به نیاز مشتری نسبت به تولید نوار نقاله در اندازه ها و در طولهای مختلف اقدام نماید.

نقاله تخت

  برای انتقال موادی که به صورت بسته بندی شده هستند، از این نوع نوار نقاله استفاده میشود. در نوار نقاله های تخت تسمه نقاله از جنس لاستیکی، توری و نیز بلوک (تخته)های چوبی، فلزی و مواد پلاستیکی به کار برده می شود.

  محصولات مگاماشین براساس نمونه های استاندارد، طبق جدول زیر تولید میشود.

مشخصه                             
W  600 W  800 W  1000 W  1200 W  1400

  تسمه نقاله تخت

 عرض شاسی mm
800 1100 1200 1400 1600
 طول شاسی mm
6000 6000 6000 12000  12000
 قدرت موتور HP 5 5 7.5 10 10
 سیستم انتقال نیرو تسمه/پولی تسمه/پولی چرخ زنجیر چرخ زنجیر چرخ زنجیر
 سرعت حرکت m/s
2~0 2~0 2~0 2~0 2~0
 نوع شاسی ناودانی/لوله ای ناودانی/لوله ای ناودانی/لوله ای نادانی/تقویت شده نادانی/تقویت شده
 نوع لاستیک 2 لایه نخدار 2 لایه نخدار 3لایه نخدار 3لایه نخدار 4لایه نخدار

  * شرکت مگاماشین این امکان را دارد تا با توجه به نیاز مشتری نسبت به تولید نوار نقاله در اندازه ها و در طولهای مختلف اقدام نماید.

 

نقاله تغییر جهت

  در خطوط تولید برای انتقال قطعات بین ایستگاههای کاری از نوار نقاله استفاده میشود. در کارخانجاتی که دارای ایستگاههای کاری متعددی هستند، معمولا از تعداد زیادی نوار نقاله در اندازه ها و زوایای مختلف باهم هستند. در این مواقع برای انتقال قطعات بین نوار نقاله ها نیازمند سیستمی برای ارتباط بین آنها هستیم، بهترین راه برای این کار بدونه آنکه وقفه ای در روند کار ایجاد شود، استفاده از نوار نقاله های 90 درجه یا گردون میباشد. از این نوع نوارنقاله ها در فرودگاهها (برای انتقال کیف و وسایل مسافرین)،سردخانه(برای سورتینگ میوه جات)،کارخانه های آجر پزی و... استفاده میشود.

نوار نقاله تغییر جهت نوار نقاله تغییر جهت نوار نقاله تغییر جهت


 *نوار نقاله های 90 درجه در دو نوع تجاری-خدماتی و کارخانه ای تولید میشود، که هر کدام از آنها با توجه به اندازه مورد نیاز در محل استفاده و سفارش مشتری طراحی و ساخته خواهد شد.*

 
 

 

نقاله زاویه دار

  گروه ماشین سازی مگاماشین به منظور ارایه ی خدمات موثر در ارتباط با حمل و جابجای مواد و تولیدات کارخانجات و تولید کننده گان محصولات صنعتی و کشاورزی که به صورت بسته بندی شده و یا در حالت فله ای محصولات خود را عرضه می کنند اقدام به طراحی و تولید انواع نوار نقاله های تخت ،V و U شکل کرده.

  این شرکت با استفاده از دانش فنی و نیز با بهره گیری ار نظرات و پیشنهادات مفید مصرف کنندگان محصولات خود توانسته است تولیدات خود را به سطح بالائی از کیفیت برساند.

 مشخصه                           
 نور نقاله لوله ای V  نوار نقله تخت    نوار نقاله زاویه دار موبایل
 طول m
12
12
 عرض cm
 60 60
 توان موتور hp
 7.5 7.5
 سرعت حرکت  m/s
0~2
0~2
  نوار نقاله زاویه دار موبایل
 سیستم تنظیم ارتفاع تنظیم ارتفاع با استفاده از الکتروموتورگیربکس
تنظیم ارتفاع با استفاده از جرثقیل دستی
 حداکثر ارتفاع m
4
4
 مشخصات لاستیک
لاستیک ساده سه لایه نخدار
لاستیک آجدار سه لایه نخدار 

* شرکت مگاماشین در تولیدات خود این امکان را دارد تا با دریافت موارد و نیازهای مشتریان محصول مورد نظر را با بهترین کیفیت تولید نماید.