RSSfacebooktwitter

* برای مشاهده لیست قیمت هاایمیل خود را وارد نمایید، بلافاصله لینک ورود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تماس با ما
رای دهی:  / 1
ضعیفعالی 
اولین نگارش در 15 فروردين 1393
تاریخ انتشار 15 فروردين 1393
چاپ

مقاله در مورد باریافت بطری پت

امروزه پی وی سی (PVC)یا پلی وینل کلراید را در بازیافت پت (PET) بسیار شنیده اید ، به خاطر اینکه نوعی ناخالصی در بازیافت پت است که حتی در مقادیر کم در طی فرایند بازیافت رزین پت (PET) و تبدیل آن به محصولات جدید مشکلاتی را فراهم می آورد . تاثیر منفی آلودگی پی وی سی (PVC) می تواند در مقادیر 50 در یک میلیونیم روی دهد این مقدار خیلی کوچک است ، در واقع 0.5 کیلوگرم کنسانتره ی پی وی سی (PVC) در 1000 کیلو گرم پرک پت (PET) و به عبارت دیگر 0.005 درصد.حتی در این مقدار آلودگی بسیار کوچک پی وی سی (PVC) می تواند اسیدهایی را تشکیل دهد که رزین پت (PET) را شکننده و زرد رنگ کند .علاوه بر این تشکیل بخار کلرین که یک خطر کلی برای بازیافت پی وی سی (PVC) است ممکن است روی دهد.

منابع آلودگی پی وی سی (PVC) در بازیافت پت (PET)

برای اغلب کارخانه های بازیافت و شستشوی پت (PET) کنترل مقدار پی وی سی (PVC) موجود در پرک های پت (PET) تولید شده امری مهم و ضروری است.چون مقدار پی وی سی (PVC) مجاز با کاربرد و استفاده نهائی از پرک پت (PET) تعیین می شود. در حالی که بعضی کار برد ها می تواند مقدار بالاتری از ناخالصی پی وی سی (PVC) موجود در پرک پت را مورد استفاده قرار دهد، در بعضی از کاربردهای ظریف مانند تولید پلی استر به پرک هایی با مقدار ناخالصی پی وی سی (PVC) کمتر از 50 PPM نیاز دارد. بنابراین برای فروش با حداکثر قیمت سازنده گان دستگاههای بازیافت پت باید تلاش کنند تا با تولید ماشین آلات مجهزتر، بهتر بتوانند پی وی سی PVC را از پرک پت (PET) جدا کنند.

در کل چهار منبع وجود دارد که می نواند ناخالصی پی وی سی (PVC) را در فرایند تولید پت (PET) به آن وارد کند.

1-بطری های پی وی سی (PVC) وجود دارد که شبیه بطری های پت (PET) هستند. بطری های پی وی سی (PVC) وقتی پهن می شوند در محل تاخورده خط سفید رنگی بجا می گذارند که بوسیله نیروی انسانی تعلیم دیده جدا می شوند.

2-درب و حلقه پلمپ ی که از جنس پی وی سی (PVC) روی بطری پت (PET) وجود دارد.(مثل بطری های دهان شویه) که لازم است قبل از گرانول سازی از بطری ها جدا شوند.

3-آب بندهای پی وی سی (PVC) که در داخل در پوش های بطری وجود دارد.

4-لیبل های پی وی سی (PVC) که دور بطری های پت (PET) پیچیده می شوند.

جداسازی پت (PET) / پی وی سی (PVC) در بازیافت پت (PET)

با وجود اینکه قسمت اعظم بازیافت پت (PET) و جداسازی پی وی سی (PVC) بوسیله دستگاههای بازیافت صورت می گیرد، با این حال نمی توانیم نیروی انسانی را که از موثرترین روش های جداسازی پی وی سی (PVC) می باشد نادیده بگیریم. همانطور که ذکر شد یک نیروی انسانی با تجربه می تواند بطری های پی وی سی (PVC) را بر اساس مشاهده عینی جدا کند. با این حال از تکنولوژی می تواند جهت بهبود کارائی نیروی انسانی استفاده شود. برای این کار تاباندن اشعه یو وی (UV) به مسیر بطری های پت جهت بهبود کارآئی نیوی انسانی توسط متخصصان مورد استفاده فرار گرفته که بیش از 99% کارائی داشت. روش کار به این صورت است که: بطری های پت (PET) از میان اشعه یو وی (UV) عبور می کنند پلاستیک پت (PET) ، اشعه یو وی (UV) را جذب و نور فلورسنت آبی رنگی انتشار می دهند. در مورد بطری های پی وی سی (PVC) اگر چه خود پی وی سی (PVC) باعث فلورسنت نمی شود ولی افزودنی های رایج در آن اغلب باعت می شود بطری های پی وی سی (PVC) نور فلورسنت زرد یا سبز منتشر کنند .با این نتایج و انتشار رنگ های مختلف از پلاستیک پی وی سی (PVC) ، نیروی انسانی به راحتی می تواند بطری ها را تشخیص داده و آنها را جدا کند. چون اشعه یو وی (UV) در طولانی مدت می تواند مضر باشد، بهتر است کارگران در شیفت های دو ساعته کار کنند.

در کنار نیروی انسانی و به خاطر افزایش هزینه کارگر، سورتینگ اتوماتیک اخیراً یک انتخاب رایج شده است . سیستم سورتینگ کامل در کل به سه نوع سیستم، نوری ، انتقالی و سیستم اسکن سطح طبقه بندی می شود. برای هر سه سیستم یک سنسور استفاده می شود که می تواند بطری های پلاستیکی را بر اساس ویژگی های فیزیکی یا شیمیایی با یک آنالیزر که اطلاعات را آنالیز می کند از هم تفکیک می کند. سپس از جت های هوایی(نازل ها) برای جدا کردن بطری های ناخواسته از مسیر بطری های پلاستیکی استفاده می شود. از میان همه ی تکنولوژی های استفاده شده مطمئن ترین راه استفاده از اشعه ایکس X برای تشخیص کلرین در میان بطری های پی وی سی (PVC) است.

چون سیستم دستی و اتوماتیک کامل نیستند، استفاده ترکیبی از هر دو سیستم برای تضمین پایین ترین حد ممکن ناخالصی پی وی سی (PVC) بهترین روش است. از روش های دیگر تجاری که عموماً برای جدا سازی پلاستیک پی وی سی (PVC) از پرک های پت (PET) استفاده شده جدا سازی حرارتی است چون پی وی سی (PVC) در 200 درجه سیلسیوس و پلاستیک پت (PET) در 260 درجه نرم میشود(با 60 درجه اختلاف) می توانیم عمل جداسازی انجام دهیم. در این روش مخلوط پرک پت (PET) و پی وی سی (PVC) بر روی تسمه نقاله حرکت کرده و تا دمای 180الی 200 درجه حرارت داده می شوند. در این حالت پی وی سی (PVC) آنقدر داغ هست که به نقاله بچسبند ، در بخش پائینی تسمه نقاله یک تیغه ثابت قرار داده شده است تا پی وی سی (PVC) هایچسبیده را از تسمه جدا کند. در حالی که تجهیزات سورتینگ به سرمایه سنگینی احتیاج دارد، این روشِ جدا سازی پی وی سی (PVC) از پت نسبتاً کم هزینه است.

روش کم هزینه و موثرتر دیگر، جداسازی الکترواستاتیکی پت (PET) /پی وی سی (PVC) در محفظه باردار سازی است. با باردار کردن سطح پلاستیکی، بخاطر خواص فیزیکی و شیمیایی،پی وی سی (PVC) بار منفی و پت (PET) بار مثبت خواهند داشت. در زمان باردار کردن، پلاستیک ها در معرض پل های شارژ کننده قرار میگیرند و هنگام عبور از میان پل های بعدی قطب های غیر هم نام مواد باردار شده را جذب میکنند. عامل اصلی در موفقیت جداسازی به روش استاتیکی باردارکردن پلاستیک ها با انرژی کافیست اما نه انقدر که پت (PET) و پی وی سی (PVC) جذب یکدیگر شوند.

خلاصه :

امیدواریم این مقاله درک بهتری از پی وی سی (PVC) و نقش آن در بازیافت پت (PET) به شما داده باشد. چون خریداران پرک پت (PET) همیشه نگران مقدار پی وی سی (PVC) هستند،لازم است همه ی گام های احتیاطی را برای جداسازی پی وی سی (PVC) در پرک های نهائی پت (PET) که به مشتری می فروشید بردارید. آزمایش مقدار پی وی سی (PVC) بهتر است همیشه انجام شود تا پرک های پت (PET) با کیفیت بالا ارایه دهید. همان طور که در این مقاله گفته شد حتی مقادیر کم پی وی سی (PVC) می تواند باعث شود تولیدات پرک پت (PET) بی فاید شود.

در کل همیشه منظور از مقدار پی وی سی (PVC) کمتر از 50 PPM ، مقدار کمتر از ، مقدار کمتر از 30 ppm ایدال است ما در این مقاله چندین روش برای جداسازی پی وی سی (PVC) ارائه دادیم با این حال نهایتاً بستگی به خودتان دارد که طراح کارخانه شستشوی پت (PET) یک سیستم روتین به کار ببرد تا متناسب با عدل های بطری پت (PET) باشد.

 

   تدوین و ترجمه : ایلداری