RSSfacebooktwitter

* برای مشاهده لیست قیمت هاایمیل خود را وارد نمایید، بلافاصله لینک ورود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تماس با ما
رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 
اولین نگارش در 08 فروردين 1392
تاریخ انتشار 08 فروردين 1392
چاپ

 بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از سیمان و مواد دیگری همچون خاکستر، سیمان سرباره، موادی همچون (شن، سنگ آهک، گرانیت) ماسه، آب و ترکیبات شیمیایی ترکیب یافته است.

 مخلوط بتن بلافاصله به یک ماده سفت و سنگ مانند تبدیل می شود. سیمان و آب ترکیباتی است که تمام واکنش های شیمیایی را انجام می دهد. شن و ماسه برای استحکام بتن الزامی است. سیمان پرتلند + آب + شن ماسه = بتن سفت شده + انرژی (گرما)

 گرما؟ بله و درصورتی که ساختار بتنی شما بزرگ باشد، گرما بسیار مضر می باشد. زیرا گرما و تغییرات دمایی در کل می تواند باعث بروز مشکلات ترک خوردگی شود.

بتن چیست

بتن چیست

  اشتباه رایجی که مردم مرتکب می شوند استفاده از کلمات سیمان و بتن بجای هم است. بتن یکی از مصالح ساختمانی است در حالیکه سیمان جزئی از بتن است. سیمان در مخلوط بتن استفاده می شود نه اینکه بعنوان مصالح ساختمانی مصرف شود، چرا که بسیار گران بوده و مانند بتن استحکام ندارد. زمانی که شما پارکینگ، پیاده رو و یا جاده می بینید، بخاطر می آورید که از بتن ساخته شده نه سیمان چنانچه که یک تراک میکسر به منظور میکس بتن استفاده می شود نه میکس سیمان. اما حالا که سیمان بتن نیست پس چیست؟

 سیمان یک نام کلی برای ماده ای است که مواد دیگر را بهم می چسباند. به عبارت دیگر سیمان نام دیگر چسب است. مواد زیادی وجود دارند که به عنوان سیمان طبقه بندی شده و معمولاً با کاربردهای مشخصی تعریف می شوند و انواع مختلف بتن را تولید می کنند. نوعی از سیمان که برای سطح بعضی جاده ها (برای راندن وسایل نقلیه) بکار می رود (موادی که برای آسفالت خیابان بکار می رود) سیمان آسفالت نامیده می شود.بتن استفاده شده در پل ها و سدها و دیگر جاده ها از سیمان پرتلند درست می شود. این سیمان سنگ را که در اینجا اصطلاحاً مصالح خوانده می شود، به همدیگر می چسباند و بتن درست می شود. سیمان پرتلند مخلوطی است از سنگ آهک فرآوری شده، سنگ رست، و رس که شامل این ترکیبات است: CaO (آهک) ، Al2O3 (آلومینا) ، SiO2 ، (سیلیکا) و اکسیدهای آهن. ویژگی های سیمان به میزان این ترکیبات بستگی دارد.

بتن چیست

بتن چیست

  از دیگر اجزاء مهم برای استحکام، مصالح می باشد. که بوسیله سیمان به یکدیگر می چسبند. مصالح همان تفاوت بین سیمان سفت شده، مواد و بتن است. مصالح، استحکام بتن را افزایش می دهد و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. چرا که حجم بسیاری از بتن را در بر می گیرد و گران تر از معادل سیمان آن نیست. برای استحکام بیشتر بتن، لازم است نسبت آب به سیمان کنترل شود.

 هزاران و شاید میلیونها تن سیمان و مصالح در یک سد بسیار بزرگ وجود دارد. پیدا کردن مصالح برای سد و انتقال آنها و سیمان به محل سد از فاکتور های بسیار مهم می باشد.

 توجه داشته باشید که هر یک از اجزاء فوق مقدار مشخصی ندارند و دامنه ای از مقادیر آنها مورد قبول می باشد. این به این معنی است که ترکیب های بسیاری برای تولید بتن وجود دارد. چه ترکیبی از این مواد مستحکم ترین بتن را به شما می دهند؟ درصورتیکه مهندس سدی طراحی کند که بتن آن استحکام مشخصی داشته باشد از کجا باید بداند که بتنی که استفاده می کند استحکام مورد نظر او را داراست؟ جواب این گونه سوالات و سوالاتی از این قبیل با آزمایش بتن مشخص می شود.

 

میزان ترکیبی بتن

15-7 %

سیمان

21-14 %

آب

80-60 %

مصالح

 

 

 

 

 

 

 

 

تدوین و ترجمه: ایلداری